Nasz okręg

Wrzeszcz, Strzyża, Brętowo, VII Dwór

Wrzeszcz – licząc wspólnie dzielnice Wrzeszcz Dolny i Górny jest to najludniejsza dzielnica Gdańska (blisko 50 tys. mieszkańców). Nazwa etymologicznie wywodzi się od wrzosu, popularnej rośliny rosnącej na tych terenach, nie ma więc nic wspólnego z głośnym krzykiem.

 

Strzyża – dzielnica zamieszkała przez nieco ponad 5 tys. mieszkańców. Nazwa dzielnicy wywodzi się od przepływającej przez nią strugi Strzyża. Pomimo małego obszaru (1 km kw.) na terenie dzielnicy znajdują się znane wszystkim Gdańszczanom obiekty takie jak pętla tramwajowa, Klub Żak czy „Budowlanka”.

 

Brętowo – dzielnica swoją nazwę zawdzięcza dawnej miejscowości o tej samej nazwie. Dziś na terenie dzielnicy (liczba mieszkańców to ok. 7,5 tys.) dominują dwa osiedla: Niedźwiednik i Matemblewo. Dzielnica słynie z Sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej w Matemblewie.

 

VII Dwór – mieszkańcy tego osiedla, a jest ich blisko 4 tysiące, po raz pierwszy głosować będą w okręgu numer 4. Nazwa wywodzi się od zespołu dworskiego z XVII w. W granicach VII dworu znajduje się m.in. Szpital Marynarki Wojennej, domy studenckie Uniwersytetu Gdańskiego, parafia rzymskokatolicka (parafia św. Stanisława Kostki) oraz jedyny meczet na terenie Gdańska.